עיצוב דירה קטנה למשפחה – אתגר מלהיב, עם שפע פתרונות

מחירי הנדל”ן בישראל לא מפסיקים לעלות – ובמיוחד באזור גוש דן ובמרכזי הערים הגדולות, הדירות הופכות קטנות יותר. כאשר משפחה של שלוש או ארבע נפשות מתגוררת בדירה קטנה של עד 70 מ”ר – אנחנו נתקלים באתגר משמעותי, בשימוש נכון, יעיל – ונעים, במרחבים העומדים לרשותנו.

אבל אפשרויות העיצוב, ובמיוחד זה עבור דירות וחללים קטנים – מציע שפע מגוון, עשיר, צבעוני ונפלא של אפשרויות עיצוב לחלל קטן, המאפשרות הנאה מושלמת מכל מרחב בדירה, אשליית מרחב תוך שימוש נכון באלמנטים עיצוביים – ואסתטיקה נהדרת, בדיוק על פי טעמכם. לפניכם – טיפים חשובים במיוחד עבור עיצוב דירות קטנות.

 

 

#1 – חלוקת המרחבים

הדירות הקטנות בתל אביב של פעם, למשל, מציעות מרחבי סלון קטנים (אם או בלי מרפסת הפונה אל הרחוב), חדרי שינה צפופים ומטבח שבקושי אפשר לזוז בו. הבשורות המשמחות הן ששינויים בחלוקת המרחבים יתרמו רבות לשימושיות בדירה ויאפשרו עיצוב דירה קטנה – שתרגיש כמו גדולה.

חלוקת המרחבים מחדש עשויה לכלול שבירה של קירות (למשל: בחיבור מטבח עם מרפסת שירות, בחיבור סלון עם מרפסת או פינת אוכל, וכדומה) – אבל בתים מעוצבים קטנים עושים שימוש בחלוקת מרחב פשוטה ומחוכמת יותר, על מנת להשיג מראה גדול, גם בחלל קטן.

לדוגמה – ניתן להשתמש באלמנטים ניידים על מסילות, על מנת ליצור הפרדה כשצריך אבל גם לאפשר תחושת מרחב גדול עם פתיחת המחיצה. ניתן להשתמש בקירות שקופים או שקופים למחצה, באלמנטים מפרידים (כמו שידה או ספריית מדפים) או בקירות גבס בחצי גובה (מחיצות) – וכל זאת – על מנת ליצור הפרדה פונקציונאלית – לצד תחושת מרחב גדול יותר

#2 – צבעים ואלמנטים לאשליית גודל

בתים מעוצבים שהתמודדו בהצלחה עם האתגר של עיצוב חלל קטן, הראו שימוש באלמנטים של צבע ובאביזרים, על מנת ליצור אשלייה של חללים גדולים יותר. הנה כמה טיפים:

  • השתמשו בצבעים בהירים ומונוכרומטיים. עצבו את הבית תוך שימוש בפלטת צבעים בהירה ומוגבלת, ובחזרה על הגוונים אשר מקנה אשלייה של מרחב
  • השתמשו במראות, אפילו על קיר שלם – מראה בהחלט יוצרת אשליית הכפלה של המרחב
  • השתמשו ברהיטים בגדלים מתאימים, והשתדלו להימנע מרהיטים גדולים שתופסים את החלל בצורה לא מחמיאה
  • אם אתם נמשכים לעיצוב צבעוני – הוסיפו את הצבע באלמנטים בודדים, והקפידו שלא ליצור “רעש” ויזואלי דרך שימוש נרחב בצבע, שהוא בדרך כלל פחות מחמיא לעיצוב של דירות קטנות

#3 – מודולאריות היא שם המשחק

עיצוב של דירות קטנות הוא מאתגר במיוחד בשל הצורך לאפשר בחלל מוגבל מענה מיטבי לכלל צרכי המשפחה, בצורה אסתטית. אחת הדרכים להיענות לאתגר בצורה משביעת רצון היא לבחור באלמנטים מודולאריים, אשר נוח למקם אותם גם בחללים מצומצמים והם לא “מפריעים בעין” או יוצרים רעש ויזואלי. בתים מעוצבים בשטחים קטנים עושים בדרך כלל שימוש בפריטים בעיצוב מודרני, נקי, ובצבעוניות מוקפדת – ובדירות מעוצבות קטנות – לכל דבר יש מקום. אלמנטים מודולאריים למשל, עשויים להיות שרפרפים מתקפלים המשמשים גם כשולחנות קטנים, רהיטים בעלי מגירות אחסון, וכדומה.